Gry Strategiczne

Zajęcia laboratoryjne "Gry Strategiczne" składały się z mini wykładu na temat gier strategicznych oraz zajęć praktycznych, polegających na samodzielnym zaangażowaniu każdego "studenta" w darmową grę pod tytułem "Goodgame Empire”. Podczas gry dzieci tworzyły swoje imperium, rozbudowując je o kolejne elementy strategii gry. Na uczestnika, który doszedł do 5 poziomu jako pierwszy, czekała nagroda niespodzianka. Podczas zajęć zostały omówione najbardziej interesujące i popularne gry strategiczne, ich poziom zaawansowania, możliwości oraz aspekty rozwojowe.

 

Dlaczego gry strategiczne jako przedmiot zainteresowania dla dzieci? W skrócie gry, a szczególnie strategie, wpływają na nasz rozwój. Gry szybko i skutecznie rozwijają coraz bardziej cenione współcześnie kompetencje: intuicję opartą na doświadczeniu, uczenie się na błędach, twórcze podejście do porażek, współdziałanie czy dostrzeganie długofalowej perspektywy. Wywołują u dzieci trzy mechanizmy, gwarantujące stymulację rozwoju i skuteczności:

- flow, czyli totalne zaangażowanie, oznaczające pełne zatopienie i koncentrację na zadaniu, która oddziela nas od zewnętrznego świata;

- koncentracja na zadaniu, polegająca na osiągnięciu celu, musimy przestrzegać reguł, podjąć wysiłek, znaleźć własny styl, przećwiczyć setki, tysiące rozwiązań; na podobnych założeniach zbudowane są gry strategiczne, które koncentrują całą energię i uwagę graczy na konkretnym, ćwiczonym aspekcie czy kompetencji

- gradacja trudności i natychmiastowy feedback, w grach komputerowych wchodzimy na coraz wyższy i bardziej wymagający poziom. Mimo utrudnień w fazie flow utrzymuje nas balans między wyzwaniem a umiejętnościami jakie posiadamy, a także jasne cele na każdym etapie gry oraz natychmiastowa informacja zwrotna.

 

Gry strategiczne pomagają zatem zaszczepić gotowość do eksperymentowania, a co za tym idzie akceptację dla błędów. Z obserwacji prowadzonych przez naukowców, wynika, że dobrzy gracze mają ponadprzeciętnie rozwinięte kompetencje wyciągania wniosków z popełnionych błędów, poszukiwania nowych rozwiązań i traktowania błędu, czy nawet porażki jako elementu drogi do mistrzostwa.        

Dlatego warto (z umiarem) uczyć dzieci umiejętności rozwiązywania problemów w grach strategicznych :).