V Zjazd Akademii Dziecięcej

Za nami piąty zjazd Akademii Dziecięcej przy PWSZ w Elblągu. W ramach zajęć odbył się wykład mgr Dorota Pawłowska pt. ,,Narodziny liczby". W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12.


Zajęcia warsztatowe,, Magia fizyki" prowadził dr inż. Stanisław Kwitnewski a warsztaty ,,O czym opowiadają stare przedmioty" - dr Tomasz Winnicki. Jak dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia widać na prezentowanych zdjęciach.

 

Wykład "Narodziny liczby” poprowadziła mgr Dorota Pawłowska . Opowiadał on o początkach istnienia człowieka i jego chęci poznania otaczającego go świata. Ludzie w różnych  zakątkach ziemi poznawali ,przekształcali i wykorzystywali otaczającą ich przyrodę tak, aby żyło się im lepiej. W trakcie tych przeobrażeń narodziła się liczba, a wraz z nią matematyka. Liczba i liczenie na trwałe weszło w nasze życie. Nie możemy sobie wyobrazić dorosłego człowieka nie umiejącego liczyć. A jednak był taki czas ,kiedy ludzie nie umieli liczyć, mierzyć,…..A przecież myśliwi chcieli wiedzieć ilu mamutów zabili, rybacy – ile złowili, a pasterze –czy nie zginęła im jakaś owca? Zatem , jak sobie radzili? Jak stopniowo poznawali liczby? jak rodziły się działania i zasady liczenia ? O tym opowiadał wykład.

 

 

"Magia Fizyki” – w ramach warsztatów młodzi studenci mogli bawić się zjawiskami fizycznymi na czterech stanowiskach. Na pierwszym stanowisku studenci wytwarzali płomień za pomocą wyładowań elektrycznych w cewce Ruhmkorffa, obserwowali dziwne właściwości niepokornego bączka jak również próbowali zbierać złudne monety. Na kolejnym stanowisku uczestnicy mogli bez większych problemów naładować elektrycznie swoje ciała za pomocą generatora wysokich napięć a następnie strzelać piorunami w innych uczestników. Stanowisko trzecie to prawdziwe wyzwanie dla najsilniejszych studentów, ponieważ musieli zmierzyć się z zadaniem rozłączenia półkul magdeburskich. Dla odprężenia na stanowisku czwartym można było pośpiewać lub zagrać na organach w towarzystwie skaczących płomieni.

dr inż. Stanisław Kwitnewski oraz Studenci

 

 

Zajęcia warsztatowe "O czym opowiadają stare przedmioty” poprowadził dr Tomasz Winnicki. Mali studenci mieli okazję poznać wiele starych przedmiotów, którymi posługiwali się ich pradziadkowie. Stare przedmioty przypominają o przeszłości naszej i naszych przodków . Mają duszę, którą staramy się zrozumieć niż rozumiemy. Często przypominają jak ciężko było w przeszłości , ile wysiłku należało włożyć w życie codzienne. O tym przekonali się nasi studenci.