VI Zjazd Akademii Dziecięcej

Dnia 28.03.2015r. odbył się kolejny zjazd AD. Wykład "Co kryje układ słoneczny" przeprowadziła mgr M. Pilska - Piotrowska pracownik Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. W wykładzie uczestniczyli również uczniowie SP nr 12, 16 i 21 w Elblągu. Warsztaty "Ale chemia" przeprowadziła mgr K. Szwemińska zaś warsztaty z "Kynoterapii" mgr J. Kijowska -Losek.

 

,, Co kryje układ słoneczny "

Od czasów Kopernika poznaliśmy go już bardzo dobrze. Dzięki zastosowaniu lunety do obserwacji nieba, odkryte zostały planety, których nie widać gołym okiem, księżyce planet i planetoidy. Misje sond kosmicznych pozwoliły zobaczyć te obiekty z bliska. Czy w takim razie nasz układ planetarny skrywa jeszcze jakieś tajemnice? Mimo wytężonych obserwacji zaskakują nas czasem blisko przelatujące planetoidy. Odkrywamy każdego roku wiele komet, których wielki zbiór jest najprawdopodobniej na krańcach naszego układu. Obecnie oczekujemy wyników misji sondy „New Horizons” wysłanej przez NASA do Plutona. Peryferie Układu Słonecznego, oddalone od słonecznego światła, pozostają w dalszym ciągu zagadką.

 

,,Ale chemia "

Nauka chemii nie musi kojarzyć się wyłącznie z zapamiętywaniem wzorów, czy rozwiązywaniem trudnych i niezrozumiałych zadań. Warto zarazić chemią najmłodszych poprzez zabawę, ponieważ dzieci uwielbiają odkrywać to, co nowe i nieznane.

Eksperymenty chemiczne oswoiły dzieci z nieznanymi dotąd zjawiskami i procesami, dostarczając jednocześnie dużo radości. Mali studenci odkryli, że każda domowa kuchnia jest idealnym miejscem na przeprowadzenie interesujących doświadczeń, a woda, ocet, cukier czy sok z cytryny to idealne odczynniki za pomocą których można  łatwo je przeprowadzić.

Wspólnie ze studentami pokazaliśmy m.in.: domowe i naturalne wskaźniki pH, tęcze w kuchni, chemicznego kameleona, magiczny palec oraz sztuczną krew, która wzbudziła wiele emocji u dzieci.Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.