II Zjazd Akademii Dziecięcej.

28 listopada odbył się drugi zjazd Akademii Dziecięcej przy PWSZ w Elblągu. Zajęcia warsztatowe ,,O czym opowiadają  bursztyny”  przeprowadził Piotr Adamczyk, pracownik Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Elblągu. Dzieci miały możliwość poznania procesu tworzenia się bursztynu, legend z nim związanych oraz miejsc występowania. Podczas spotkania zaprezentowany został warsztat wczesnośredniowiecznego bursztynnika, narzędzia jakimi się posługiwał. Uczestnicy warsztatów mieli również możliwość spróbowania swoich sił, używając  wiertarki zwanej drajlą / drelem , próbując wywiercić mały otwór w kawałku drewna. Przeprowadzone eksperymenty  dały dzieciom  wiedzę na temat właściwości bursztynu.

 

"Czy język francuski jest trudny?"  - na to pytanie studenci Akademii Dziecięcej szukali odpowiedzi podczas drugich zajęć warsztatowych, które odbyły się z udziałem francuskiej wolontariuszki Delphine Pezivin, Przebywającej w Elblągu od marca br. w ramach programu Młodzież - Erasmus+. Dzieci nauczyły się podstawowych zwrotów grzecznościowych oraz liczb w języku francuskim. Ponadto, obejrzały krótki film i prezentację ze zdjęciami obrazującymi życie i kulturę Francji oraz najsłynniejsze zabytki Paryża. Słuchacze dowiedzieli się, jak należy poprawnie wymawiać nazwy francuskie, które spotykamy w naszym otoczeniu, np. Carrefour, E.Leclerc, Pegout itp. Dzieci, które przyniosły rzeczy kojarzące się im z Francją drogą losowania otrzymały drobne upominki w postaci biletów do kina. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe karty z podstawowymi zwrotami i liczbami w języku francuskim, gdzie musiały pomalować flagę francuską i znanego bohatera francuskiej bajki la petit Nicolas.

Prowadzący bardzo dziękują za wspaniały odzew ze strony słuchaczy i przyniesienie francuskich symboli na zajęcia.

  

Wykład na temat ,,Czy warto znać historię” przeprowadził mgr Piotr Imiołczyk, nauczyciel historii i organizator uroczystości historycznych w Elblągu. Wykład pełen ekspresji zainteresował i zaangażował wszystkie dzieci. Stroje i broń z powstania styczniowego oraz powstania warszawskiego zrobiły ogromne wrażenie. Pan Piotr dużą uwagę zwrócił na nasze barwy biało czerwone i patriotyzm, który powinien być w każdym  Polaku.

W wykładzie gościnnie uczestniczyło również 50 uczniów  kl. IV ze SP nr 12  i 21 ucz. kl. I- III SP nr 4 w Elblągu.