III Zjazd Akademii Dziecięcej

19 grudnia odbył się kolejny zjazd Akademii Dziecięcej PWSZ w Elblągu. Dzieci uczestniczyły w części cyklu prowadzonego na co dzień w Młodzieżowym Domu Kultury pt. ,,Ucho van Gogha – dzieci spotykają Mistrzów”.

 

Tematem zajęć były figury geometryczne oraz kierunek artystyczny – kubizm. Mali studenci dokonywali obserwacji  rzeczywistości, nazywali figury geometryczne i wskazywali ich zastosowanie w życiu. Poznali sylwetkę i przykładowe obrazy Pabla Picasso; analizowali dzieło sztuki oraz, co najważniejsze, tworzyli własne, inspirowane twórczością Mistrza, kompozycje kubistyczne.

Zajęcia taneczne prowadziły W. Sandomierska i M. Zaroda – instruktorki tańca z Uczniowskiego Klubu Tańca Sportowego Destination w Elblągu. W związku z okresem przedświątecznym dzieci poznały układy choreograficzne tańca nowoczesnego do znanych i przez wszystkich lubianych utworów świątecznych. Nie zabrakło przy tym dobrej zabawy.

 

Zajęcia praktyczne poprzedziła prezentacja pt. "Dziwne budowle na świecie", gdzie zostały pokazane niekonwencjonalne rozwiązania architektoniczne budynków i budowli, które powstały w różnych częściach świata.


Następnie mali studenci obserwowali wykonanie mieszanki betonowej, którą umieszczono w formach z tworzyw sztucznych, proces zagęszczania, próby wytrzymałości w prasie hydraulicznej, by w końcowej fazie przy pomocy kielni budować poszczególne elementy muru z małych cegieł wykonanych z gazobetonu.

W wykładzie uczestniczyło 25 uczniów kl. IV  SP nr 12  w Elblągu oraz 15 uczniów SP nr 4 w  Elblągu.