V zjazd Akademii Dziecięcej

Kolejny zjazd Akademii  Dziecięcej PWSZ w Elblągu odbył się 27 lutego.

Warsztaty „Bobrowe tamy” były okazją do znalezienia odpowiedzi na wiele pytań dotyczących największego gryzonia zamieszkującego obecnie Euroazję. Jak wygląda bóbr? Jakie ma przystosowania do życia w wodzie? Czy bóbr traci zęby w ciągu swojego życia? Czym się żywi? Jak bóbr buduje swój dom –żeremie? Ile wejść ma dom bobra? Jak wyglądają ślady działalności bobrów w przyrodzie?  Razem zbudowaliśmy bobrowe tamy i żeremia. Mali studenci zgodnie oznajmili, że bóbr to wśród zwierząt zwinny budowlaniec.  Z rozmachem, uruchamiając niczym nieograniczoną wyobraźnię namalowali swoją wizję bobra. Zajęcia poprowadziła dr Agata Rychter.

Kolejne warsztaty pn. ,,Magia Fizyki” poprowadził dr inż. Stanisław Kwitnewski – w ramach warsztatów młodzi studenci  mogli bawić się zjawiskami  fizycznymi  na specjalnie przygotowanych stanowiskach eksperymentalnych. Uczestnicy warsztatów wytwarzali płomień za pomocą  wyładowań elektrycznych w cewce Ruhmkorffa obserwowali dziwne właściwości  niepokornego bączka jak również próbowali zbierać złudne monety i zwierzątka. Mali studenci mogli bez większych problemów naładować elektrycznie swoje ciała za pomocą generatora wysokich napięć,  a następnie strzelać piorunami. Kolejne stanowisko to prawdziwe wyzwanie dla najsilniejszych studentów, ponieważ musieli zmierzyć  się z zadaniem rozłączenia półkul magdeburskich. Studenci zmagali się również z pisaniem własnego imienia w odbiciu lustrzanym, co okazało się najtrudniejszym zadaniem. Uczestnicy przekonali się również jak znajomość fizyki pomaga w poszukiwaniu, żartobliwie mówiąc, ,,złodziejaszka” .

Podczas wykładu mgr Marty Aniśkowicz  ,,Świat jest pełen pieniędzy” dzieci poznały historię pieniądza i jego rodzaje. Omówiona została wymiana towarowa – barter. Słuchacze dowiedzieli się, że nie w każdym zakątku świata płaci się takimi samymi pieniędzmi, przedstawiono najważniejsze światowe waluty. Młodzi  studenci dowiedzieli się czym jest kurs walutowy, jakie siły rynkowe wpływają na kursy różnych walut.  Edukacja ekonomiczna najmłodszych jest bardzo ważna, już od najmłodszych lat należy  poznawać tajniki poruszania się w świecie finansów.

W wykładzie oprócz studentów Akademii Dziecięcej uczestniczyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej  nr 4 i 12 w Elblągu wraz z rodzicami.