VI Zjazd Akademii Dziecięcej

19 marca odbył się VI zjazd Akademii Dziecięcej. Na zajęciach informatycznych mali studenci poznali program graficzny, w którym za pomocą prostych instrukcji mogli sterować robotem. Każdy uczestnik miał do rozwiązania osiem zadań o rosnącym stopniu trudności. Część dzieci zatrzymała się na czwartym zadaniu, większość doszła do szóstego, a kilkoro uczniów rozwiązało wszystkie osiem zadań. Każde zadanie polegało na stworzeniu własnego programu sterującego robotem i uruchomieniu go. Programy składały się z szeregu instrukcji takich jak: krok do przodu, zakręt, skok. Dzięki temu dzieci mogły samodzielnie spróbować prawidłowego programowania w przystępnej dla siebie graficznej formie.

 

W drugiej części zajęć mali studenci wykonywali rysunek w programie weavesilk. Program ten okazał się bardzo atrakcyjny wizualnie i niezwykle prosty w użyciu. Zajęcia przeprowadził mgr Rafał Jółkowski.

 

Podczas kolejnych warsztatów pn. ,,Świat robotów” mali żacy zapoznali się z budową i działaniem robotów mobilnych. Z pasją budowali labirynt dla minirobotów, przypominających z wyglądu prawdziwe robaki, które w odróżnieniu od żywych insektów okazały się być przyjaznymi dla otoczenia, ale nie znoszącymi żadnych  przeszkód. Studenci sterowali ponadto "robojajkiem", na przykładzie którego poznali działanie żyroskopu i wahadła odwróconego. Zajęcia laboratoryjne zakończyły się pokazem akrobacji wykonywanych przez czterowirnikowe  pionowzloty ( tzw. drony). W świat robotów naszych milusińskich wprowadzili: dr inż. Henryk Olszewski oraz pasjonat dronów Bartosz Paszkiewicz.


 

Wykład ,,Dlaczego samolot lata” poprowadził Pilot  Ryszard Mańka. Dzieci zapoznały się z historią lotnictwa. Dowiedziały się jak nazywają się urządzenia latające, co wznosi statki powietrzne w powietrzu,  jakie jest zastosowanie samolotów i szybowców oraz poznały wiele ciekawostek lotniczych. Na zakończenie mali studenci z przygotowanych materiałów wykonali latające szybowce. W wykładzie uczestniczyli ponadto goście z elbląskich szkół, którzy przybyli do nas wraz z rodzicami.