VII Zjazd Akademii Dziecięcej

Na warsztatach chemicznych  ,,Zjawiska pogodowe na laboratoryjnym stole" mali studenci zrobili i obejrzeli małe tornado i sztormowe fale oceaniczne, przyglądali się zjawisku topnienia i sporządzili lawę w zlewce. W probówce stworzyli kolorową tęczę z wykorzystaniem ogólnodostępnych produktów spożywczych i to bez użycia czarodziejskich zaklęć. A na deser uczestnicy warsztatów bawili się w bańkowe czary mary. Warsztaty przeprowadziła mgr Katarzyna Szwemińska.                                                                                                          

Warsztaty biologiczne ,,Życie w kropelce wody” poprowadziła dr Lidia Nawrocka. Dzieci miały okazję poznać i zobaczyć organizmy mikroskopijnej wielkości żyjące w zbiornikach wodnych. Skorupiaki, wrotki, zieleńce, czy sinice czyli tzw. plankton, to ważne ogniwo w łańcuchu pokarmowym, a zatem: Kto kogo zjada w wodzie? Który mikroorganizm jest samowystarczalny i dlaczego? Dzieci poznały odpowiedzi na nurtujące pytania, a także przekonały się, że bohater Plankton z filmu ,,Spongebob” naprawdę istnieje, ale w bardzo różnych postaciach.

 

Wykład ,,Co oznacza słowo Wszechświat” miał na celu przybliżenie studentom pojęcie Wszechświata. Od najdawniejszych czasów ludzie badają przestrzeń kosmiczną za pomocą dostępnych instrumentów. Początkowo były to oczy i rozum, a teraz również teleskopy naziemne i kosmiczne oraz misje sond kosmicznych. Okazuje się, że gwiazda wokół której krąży nasza planeta jest jedną z miliardów gwiazd tworzących galaktykę Drogi Mlecznej, a nasza Galaktyka jest jedną z ogromnej ilości Galaktyk. Odległości, które dzielą nas od najbliższych gwiazd są tak wielkie, że trudno jest je wyrażać w kilometrach, ponieważ wtedy musimy używać astronomicznych liczb, a jak wtedy mierzyć odległości do dalekich obiektów. Wszechświat ciągle pozostaje tajemniczy i przed małymi studentami jest szansa rozwiązania kolejnych zagadek jeśli będą chcieli uczyć się matematyki. Wykład przeprowadziła mgr Magdalena Pilska-Piotrowska z Planetarium w Olsztynie. W wykładzie uczestniczyli uczniowie z rodzicami ze Szkoły Podstawowej nr 4 i 12 w Elblągu. Podobnie jak na każdym zjeździe studenci obchodzący urodziny otrzymali drobne upominki i ,,Sto lat” od całej społeczności Akademii Dziecięcej.