Strona główna    Mapa strony    Wersja angielska  Wersja rosyjska  Wersja ukraińska 

Seniorzy z Pasłęka na zajęciach Akademii Seniora PWSZ w Elblągu

17 listopada 2016 roku po raz kolejny odbyły się zajęcia organizowane w ramach Akademii Seniora i Uczelni Otwartej działającej przy PWSZ w Elblągu, a skierowane do słuchaczy Pasłęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Spotkanie rozpoczął wykład dr Ireny Sorokosz zatytułowany „Przesądy i zabobony a zdrowy rozsadek”. Słuchacze dowiedzieli się o historii powstania niektórych przesadów, tych znanych  powszechnie, ale i przesądów pochodzących z takich  krajów jak Wietnam, Tajlandia, Szwecja, Irlandia. Ponadto poznali reguły działania naszego mózgu i psychologiczne mechanizmy sprzyjające utrzymywaniu się wiary w przesądy. Po wykładzie wywiązała się ciekawa dyskusja, w czasie której słuchacze dzielili się swoją wiedzą na temat różnych przesądów, zwyczajów i zabobonów.

 

Drugą cześć spotkania wypełniły warsztaty muzyczno-ruchowe zatytułowane „Ruch wspomaga pamięć”, które poprowadziła mgr Lidia Kęska. W rytm muzyki słuchaczki miały do wykonania dość skomplikowane ćwiczenia, które wymagały od uczestniczek koncentracji, spostrzegawczości, zapamiętywania i koordynacji. Jednakże muzyka, ruch, taniec i śmiech stworzyły niepowtarzalną atmosferę warsztatów, a najlepszą oceną dla prowadzących było zaproszenie na kolejne spotkanie.