Strona główna    Mapa strony    Wersja angielska  Wersja rosyjska  Wersja ukraińska 

TRODY - wystawa Romany Klinkosz

Galeria Filar Sztuki zaprasza na wystawę Romany Klinkosz pt. TRODY.

Wystawa będzie czynna do 10 stycznia 2017 roku.

Serdecznie zapraszamy.

 

Romana Klinkosz urodziła się 1963 r. w Kartuzach na malowniczych Kaszubach. Do Kościerzyny przeprowadziła się z rodzicami i rodzeństwem w 1970 r. Tam ukończyła szkołę podstawową i średnią.  W 1991 roku ukończyła Studium Nauczycielskie, na kierunku Wychowanie Przedszkolne w Gdańsku Wrzeszczu. Od dziecka lubiła tworzyć,  więc praca w przedszkolu dała jej możliwości artystycznego spełnienia działań z dziećmi. W 1998 roku rozpoczęła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku  na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. W 2004 roku odebrała dyplom magistra sztuki. W tym czasie powstało wiele prac w różnych technikach. Jednak malarstwo akrylowe jest jej najbliższe.


W przedszkolu w którym pracuje powstały malowidła na ścianach tworzące klimat przyjazny dzieciom. Na swoim koncie ma również kolorowe dekoracje na elewacji pensjonatu prorodzinnego
w Chłapowie, oraz pomieszczenia przeznaczone dla dzieci.
W październiku 2012 r. powstał pierwszy obraz z cyklu „Troda”. Postać jest symboliczną kobietą, często w groteskowy sposób ukazaną w banalnych sytuacjach dnia codziennego, ale ukazująca też emocje związane z bycia tą wrażliwszą płcią. Podkreśla bycie człowiekiem mimo ułomności.
Brak piersi, nóg nie czyni jej „gorszą”. Kobietą się nie bywa. Kobietą się jest. Bezwarunkowo.

 

Marzec 2013 r. – wystawa w GOKSiR w Lipuszu
Marzec 2014 r. – wystawa w GOK w Konarzynach|
Styczeń 2016 r.  – zwycięzca konkursu Qadrans Qltury - talent.pl
Marzec 2016 r. – wystawa w Stary Browar w Kościerzynie
Wrzesień 2016 r. – wystawa na V Festiwalu Literatury Wielorzecze w Elblągu