IV Zjazd Akademii Dziecięcej 2016/2017

Dnia 21 stycznia 2017 r.odbył się kolejny zjazd Akademii Dziecięcej przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Dzieci uczestniczyły w warsztacie pt. „Soroban –liczydło japońskie”.

Soroban pochodzi z Japonii.  Może być ważnym narzędziem w początkowej fazie nauki matematyki. Dzieci rozpoczynają naukę liczenia na konkretnych obiektach. Nie maja wykształconego abstrakcyjnego pojęcia liczby. W różnym tempie nabierają zdolności utożsamienia znaku na kartce, który jest bardzo abstrakcyjny, z fizycznym zbiorem pewnej ilości elementów. Zatem liczydło japońskie możemy traktować jako pewnego rodzaju „pomost” łączący wyobrażenie liczby i jej abstrakcyjną postać na papierze. W ramach warsztatu młodzi studenci bawili się liczbami, przedstawiali je za pomocą koralików liczydła. Uczestnicy warsztatu wykonywali na nim różne działania matematyczne .

Warsztaty prowadziła mgr inż. Dorota Żarek.

 

Każde dziecko lubi eksperymenty. Każde dziecko lubi dobrą zabawę. Podczas warsztatów „Domowa Mydlarnia” studenci Akademii Dziecięcej mogli się przekonać, że „produkcja” ekologicznych mydeł to wcale nie jest skomplikowany proces i każdy z nich może takie mydełko wykonać w domowej kuchni. Każde dziecko samodzielnie wykonało ekologiczne mydełko, które mogło zabrać do domu. Warsztaty „Domowa mydlarnia” dostarczyły małym studentom wiele radości.Na wykładzie „Dzieci –dzieciom” wystąpiła Marta Hajdukiewicz ze SZKOŁY  TAŃCA BRODWEY. Mała solistka zatańczyła „Wariacje taca klasycznego” pod kierunkiem pana Jacka Walasik. Zaprezentowała również strój klasyczny baletnicy. Jako druga zaprezentowała swoją poezję Laura Van Ieperen uczennica klasy trzeciej SP nr 11 w Elblągu, również studentka  Akademii Dziecięcej i opowiedziała jak „przychodzą” do niej wiersze. Kolejnym prezenterem swoich pasji była Jagoda Ingielewicz ze Szkoły Muzycznej w Elblągu. Z wielkim zaangażowaniem wykonała dwa utwory na małym saksofonie choć gra dopiero cztery miesiące. Ostatnimi wykonawcami byli Wiktoria Kowalkowska i Karol Pieczewski  z Harcerskiej Orkiestry Dętej w Tczewie, również studenci pierwszego roku. W duecie wykonali na saksofonach dwa utwory w stylu amerykańskim. Wszystkie  występy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem  małych studentów i wywoływały burzę oklasków. Na zakończenie uczestnicy  Akademii Dziecięcej mówili o swoich pasjach.
Wykład dla rodziców

O jakości uczenia i wychowania dzieci decydują nauczyciele ,sami uczniowie i ich rodzice. Jaka jest rola rodziców we współczesnym świecie edukacji własnych dzieci? Czy bez ich aktywności ,uczenie się dziecka  nie zakończy się sukcesem? Rodzice wiedzą ,że trzeba pomagać w nauce, ale jak to robić w praktyce? Na te pytania starała się odpowiedzieć  w sobotnie przedpołudnie dr Dorota Bronk, pracownik naukowy  UG i PWSZ w Elblągu podczas spotkania z rodzicami uczestników  Akademii Dziecięcej  poświęconemu rodzicielskiemu wsparciu  dziecka w nauce.