Strona główna    Mapa strony    Wersja angielska  Wersja rosyjska  Wersja ukraińska 

Transplantacja - Podaruj siebie innym

7 czerwca 2017 roku w Auli PWSZ w Elblągu odbyła się konferencja pt. „Transplantacja – podaruj siebie innym” poświęcona transplantacji narządów, podczas której można było wysłuchać niezwykle interesującego wykładu wybitnego specjalisty w dziedzinie medycyny transplantacyjnej - dr hab. n. med. Marka Pacholczyka, Ordynatora Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie oraz mgr Edyty Karpety – koordynatora transplantacyjnego z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Zgromadzonych w Auli słuchaczy przywitała dr Lidia Nawrocka – koordynator konferencji, następnie w roli gospodarza - Pani mgr Marzanna Tyburska oficjalnie otworzyła konferencję, wyrażając zadowolenie z podjętej inicjatywy i przekonując o dużej potrzebie podejmowania rozmów na temat transplantacji narządów.    

 

Podczas konferencji dr Marek Pacholczyk zapoznał zgromadzonych ze specyfiką przeszczepów, głównie wątroby, przeprowadzanych w jego Klinice, ale również ogólnie - w Polsce i w Europie. Zaprezentował przyczyny chorób i wskazania do przeprowadzania transplantacji oraz najnowsze osiągnięcia medycyny transplantacyjnej. Opowiadał również o pojawiających się barierach w zakresie przeszczepiania narządów oraz wskazywał statystyki oraz możliwości rozwoju tej ratującej ludzkie życie dziedziny.


Do trudnego, ale jakże ważnego tematu transplantacji odniósł się również obecny na konferencji Senator RP – Pan Jerzy Wcisła. Przekonywał licznie zgromadzoną na Auli młodzież o potrzebie podejmowania rozmów i decyzji w sprawie dawstwa.

Następnie mgr Edyta Karpeta opowiedziała o trudnej i odpowiedzialnej roli Koordynatora transplantologii oraz o dylematach moralnych dawstwa organów. Na koniec głos zabrali pacjenci po transplantacji narządów, którzy pokrótce powiedzieli jak wygląda życie po przeszczepie i wyrazili ogromną wdzięczność tym, którzy zdecydowali się być dawcami.

 

Co roku na świecie dzięki przeszczepom tysiące dzieci i dorosłych otrzymują szansę na drugie życie, to przeszczepiony narząd przywraca im podstawowe funkcje życiowe. Niestety wokół transplantacji narządów krąży wiele mitów, powodując niesprzyjający klimat społeczny. Złożoność problemu, niezadowalający poziom wiedzy, a także fakt, iż  dotykamy delikatnego tematu - między życiem a śmiercią - sprawiają, iż brakuje nam odwagi na rozmowę czy dyskusję. Wczorajsza konferencja miała stać się przyczynkiem do przemyśleń, podjęcia decyzji i rozmów z bliskimi.  Liczymy na odzew społeczny, w nadziei, że informacje i idee prezentowane podczas konferencji zaowocują zrozumieniem trudnych problemów i dadzą nadzieję potrzebującym.

 

 

Pomysłodawcą oraz organizatorem konferencji było IV Liceum Ogólnokształcące im. Edukacji Narodowej w Elblągu oraz PWSZ w Elblągu. Patronat medialny nad konferencją objęła Codzienna Gazeta Internetowa PortEl.pl.