Historia

Pierwszy Uniwersytet Dziecięcy powstał w 2002 r. w Tybindze . Jego ideą było zainteresowanie dzieci nauką poprzez atrakcyjne i zrozumiałe pokazanie różnych zjawisk i praw otaczającego świata . Dziecięcy Uniwersytet spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem. Jak grzyby po deszczu, w Niemczech zaczęły powstawać kolejne uniwersytety. Szybko dołączyły do nich inne ośrodki w Szwajcarii, Austrii, Bratysławie, na Wyspach Kanaryjskich i w dalekiej Kolumbii.  W nieco innej formie działają uniwersytety w Wielkiej Brytanii  i USA, gdzie uniwersytet współpracuje ze szkołami,  specjalne wydziały zapraszają dzieci na zajęcia.

 

Uniwersytet Dzieci rozpoczął swą działalność w Polsce w najstarszym ośrodku akademickim w Krakowie 2007 r.  Pomysł okazał się być trafny i cieszył się dużym zainteresowaniem. Niebawem powołano kolejne placówki w Warszawie , Wrocławiu , Łodzi i innych ośrodkach akademickich.

Dzięki uczestnictwu w zajęciach dziecięcych uniwersytetów, mali studenci mogą:

 - dowiedzieć się rzeczy , na które nie ma miejsca w tradycyjnym programie edukacyjnym

 - rozwijać potencjał intelektualny

- w niekonwencjonalny sposób poszerzać wiedzę, która ułatwi im zrozumieć otaczający je  świat i pozwala zasmakować czym jest nauka.

 

W 2009 r. powstała federacja pod nazwą Sieć Europejskich Uniwersytetów Dziecięcych. Inauguracja miała miejsce na konferencji założycielskiej, która odbyła się w niemieckiej Tybindze.

W ślad za wymienionymi ośrodkami akademickimi z dniem 19.02 .2011r. rozpoczyna swoją działalność Akademia Dziecięca przy PWSZ w ELBLĄGU.