Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Akademickie Święto Sportu PWSZ w Elblągu

Święto Sportu Akademickiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu zorganizowane w ramach obchodów XX – Lecia PWSZ w Elblągu.

 

„Święto Sportu Akademickiego” to impreza plenerowa, która odbyła się w dniu 9 czerwca 2018 roku, w urokliwym miejscu nad Zalewem Wiślanym w Stanicy Wodnej Nadbrzeże w Nadbrzeżu, 15 km od Elbląga. Impreza ta o charakterze sportowo – rekreacyjnym i kulturalnym była okazją do podsumowania akademickich działań w zakresie sportu, rekreacji i turystyki prowadzonychw ramach  „Pucharu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu”oraz okazją do wspólnej zabawy o charakterze rekreacyjnym i kulturalnym dającą możliwość integracji wszystkich studentów PWSZ w Elblągu –  zakręconych sportowo i nie tylko.

Program imprezy przedstawiał się następująco:

11.00

Uroczyste podniesienie flagi AZS, otwarcie Akademickiego Dnia Sportu

przez J.M. Rektora prof. dra hab. inż. Zbigniewa Walczyka

11.10 – 11.20

Koncert Chóru PWSZ w Elblągu

11.20 – 11.50

Czas koncentracji dla uczestników regat

Przejście załóg do jachtów; rozgrzewka przed regatami

Przejście reprezentacji instytutów do kajaków; przygotowanie się do regat kajakowych i zawodów w przeciąganiu liny na kajakach

11.20 – 15.30

Czas relaksu –  część lądowo – wodna, do wyboru i w „swoim czasie”:

– Turniej Siatkówki Plażowej

– „Na poważnie i z przymrużeniem oka” – gry i zabawy integracyjne i zręcznościowe

– Pływanie kajakami i żeglowanie po zakończeniu zawodów

11.50 – 12.30

Mistrzostwa PWSZ w Kajakarstwie K 2

13.00 – 14.30

Regaty żeglarskie o Puchar Rektora PWSZ w Elblągu

13.00 – 16.00

Biesiada przy ognisku i grillu w gronie przyjaciół i znajomych

15.00 – 15.30

Wręczenie:

– pucharów i medali zdobytych w Kajakarstwie i Regatach

– Pucharu PWSZ w Elblągu dla najbardziej usportowionego instytutu

   w roku akademickim 2017/2018

– nagrody dla „Fit studenta i studentki roku akademickiego 2017/2018”

15.30 – 16.45

Koncert zespołu „The Nierobbers” 

16.45 – 17.00

Zakończenie imprezy

 

Część sportową rozpoczęli siatkarze rozgrywając Turniej Siatkówki Plażowej, który poprowadzili mgr Adam Jażdżyński i Radosław Dudek.

Turniej rozpoczął się o godzinie 11.50 przy przepięknej pogodzie. Pogoda była tak fantastyczna, że momentami sprawiała problem, ze względu na silnie operujące słońce. Nie mniej jednak hart ducha i chęć zwycięstwa pokonały niedogodności i 14 par zmierzyło się ze sobą by wyłonić najlepszych.

Po zaciętej walce w atmosferze „fair play”, „dwójki” uplasowały się w następującej kolejności:

I miejsce         Michał Woźniak, Paweł Bojaczuk

II miejsce        Krystian Ocicki, Pablo Rodrigo

III miejsce      Adam Stoch, Ignac Kukliński

 O tym samym czasie rozpoczęły się gry i zabawy integracyjne i zręcznościowe pod hasłem – „Na poważnie i z przymrużeniem oka”. Pod okiem wytrawnych graczy – instruktorów uczestnicy „Akademickiego Święta Sportu” mogli wziąć udział w takich grach jak: „Rzut podkową”, Bule, Molky, a dla szukających wytchnienia dla nóg karcianka „Polska Gola”, Bonk. Atrakcyjną dla studentów stała się gra integracyjna Jenga, która odniosła sukces na świecie dzięki jasnym i prostym zasadom oraz wciągającym zwrotom akcji.

 

Mistrzostwa PWSZ w Kajakarstwie K2  były kolejną imprezą zaplanowaną w tym dniu.

Do rywalizacji w mistrzowskich wyścigach przystąpiły cztery instytuty. Jak przystało na sportowe reprezentacje, przed rozpoczęciem rywalizacji przeprowadziły solidną rozgrzewkę. Po  jej zakończeniu studenci i wykładowcy po przypomnieniu zasad rywalizacji przystąpili do zaciętej i ekscytującej walki z wodą, wiatrem i emocjami. Pierwsze wystartowały sztafety studentów. Wyścigi wzbudziły dużo emocji wśród fanów poszczególnych instytutów. Okrzyki zagrzewające do walki trwały do osiągnięcia linii mety przez ostatnią osadę. Po 19 minutach i 49 sekundach wszyscy wiedzieliśmy, że zwyciężył Instytut Informatyki Stosowanej. Tu należy podkreślić fakt, że IIS jest trzykrotnym zwycięzcą wyścigów kajakarskich. Po trzech kolejno następujących po sobie latach zwycięstw wywalczył na własność prestiżowe trofeum jakim było „Wiosło Rektora PWSZ w Elblągu”. W bieżącym roku dołączył do kolekcji „Puchar ”  i kolejny tytuł Mistrza PWSZ w Elblągu w Kajakarstwie K2. Śmiało można stwierdzić, że IIS po czterokrotnym pod rząd zwycięstwie jest Absolutnym Mistrzem PWSZ w Elblągu w Kajakarstwie K2. Jest to  Instytut niezwyciężony, na którego jak do tej pory „nie ma mocnych”.

Oto wyniki końcowe Międzyinstytutowych Mistrzostw PWSZ w Kajakarstwie K2 studentów:

I          IIS  w czasie   19 min. 49 sek.

II         IP   w czasie   23 min. 11 sek.

III       IE   w czasie   23 min. 56 sek.

IV       IPJ  w czasie   30 min. 30 sek.

Po emocjonującej walce osad studenckich na starcie stanęły osady Wykładowców.

Na starcie do walki o tytuł Międzyinstytutowego Mistrza PWSZ w Elblągu, w kategorii „Wykładowcy – pracownicy” stanęły trzy instytuty. Instytut Informatyki Stosowanej, Instytut Politechniczny, Instytut Pedagogiczno – Językowy.

W rywalizacji wykładowców zabrakło nam przedstawicieli Instytutu Ekonomicznego, a to z powodu  kontuzji odniesionych krótko przed Mistrzostwami. To one uniemożliwiły start w zawodach. No cóż. Taki jest sport. Kontuzje potrafią pokrzyżować plany i wyeliminować najlepszych.

 

Rywalizacja wśród osad była zacięta. Emocje wzięły górę. Osada IPJ zaliczyła falstart. Po zatrzymaniu i zawróceniu osady ustawiono ponownie reprezentacje  na linii startu. Atmosfera napięcia sięgnęła zenitu. Osady ruszyły ostro do walki. Miały do przepłynięcia spory dystans. O zwycięstwie decydowało przygotowanie techniczne i kondycyjne.

W rywalizacji o tytuł Mistrza PWSZ w Elblągu w kategorii Wykładowcy wygrała osada z Instytutu Informatyki Stosowanej – dr inż. Jerzy Buriak , dr inż. Jacek Paluszak w czasie 3 minuty 53 sekundy, zdobywając tytuł Mistrza PWSZ w Elblągu na rok 2018.

Wicemistrzem została osada z Instytutu Pedagogiczno Językowego – mgr Magdalena Angielczyk,  mgr Dariusz  Leszczyński przepływając wyznaczony dystans w czasie 4 min. 16 sekund.

II Wicemistrzem została osada z Instytutu Politechnicznego – mgr inż. Dominika Iskra – Świercz, mgr Małgorzata Czarnocka, z czasem 5 min 10 sekund.

Szczególne wyrazy uznania należą się osadzie z Instytutu Politechnicznego. Jest to damska osada, która od czterech lat wytrwale walczy o zwycięstwo z osadami męskimi lub mieszanymi. Nigdy nie poddaje się, walczy do końca i wierzy w zwycięstwo, co jest godne podziwu i naśladowania oraz nagrody specjalnej. Nagrody za postawę, walkę i wytrwałość. Wierzymy, że osada ta w przyszłym roku stanie na najwyższym podium. Życzymy tego z całego serca.

Niespodzianką dla instytutów przygotowaną przez organizatora, była konkurencja „Przeciąganie liny na kajakach”. Konkurencja ta wzbudziła dużo emocji i zgromadziła liczną publiczność. Doping zespołów był ogromny. Walka zacięta do granic niemożliwości. Wszyscy bawili się wspaniale, zarówno zawodnicy jak i kibice. Wszyscy wykazali się dużym poczuciem humoru i dystansem do siebie.

Po zakończeniu zawodów w kajakarstwie rozpoczęły się regaty żeglarskie. Były to pierwsze w historii PWSZ w Elblągu Międzyinstytutowe Regaty Żeglarskie o Puchar Rektora PWSZ w Elblągu. Cztery jachty pod żaglami, reprezentujące cztery instytuty z załogami z poszczególnych instytutów wypłynęły na wody Zalewu Wiślanego już o godz. 11.40. W doskonałych warunkach wiatrowych,  rozegrano 2 wyścigi, a kibice mogli obserwować rywalizację z plaży Stanicy Wodnej w Nadbrzeżu. Załogi  startowały na jachtach Tolkmicko 24. Duch sportowej walki udzielił się uczestnikom tak bardzo, że już podczas startu do pierwszego wyścigu doszło do wymuszenia pierwszeństwa i kolizji ze statkiem komisji. Procedura startowa została powtórzona.  Linię startu dwukrotnie jako pierwszy przekraczał jacht Instytutu Informatyki Stosowanej zyskując przewagę , której nie oddał już do mety. Pozostałe załogi zacięcie rywalizowały na całej trasie wyścigu.

Po zliczeniu punktacji kolejność załóg przedstawia się następująco:

I          miejsce Instytut Informatyki Stosowanej

II         miejsce Instytut Politechniczny

III       miejsce Instytut Pedagogiczno – Językowy

IV       miejsce Instytut Ekonomiczny

Po zakończeniu rywalizacji sportowo – rekreacyjnej o godzinie 15.30 rozpoczęliśmy ceremonię dekoracji. Był to moment bardzo oczekiwany przez wszystkich. Ceremonia rozpoczęła się od nagrodzenia zwycięzców zmagań sportowo - rekreacyjnych rozegranych w dniu 9 czerwca 2018 roku. Zostały wręczone:

  • medale za Międzyinstytutowe Mistrzostwa PWSZ w Kajakarstwie K2 w kategorii studenci oraz Puchar Rektora PWSZ w Elblągu dla najlepszej sztafety kajakarskiej,
  • medale za Międzyinstytutowe Mistrzostwa PWSZ w Kajakarstwie K2 w kategorii wykładowcy
  • nagroda specjalna dla dwójki kajakarskiej, która wywalczyła pierwsze miejsce w konkurencji przeciągania liny
  • medale za Międzinstytutowe Regaty Żeglarskie o Puchar Rektora PWSZ w Elblągu oraz Puchar dla najlepszej załogi
  • medale za Turniej Siatkówki Plażowej

i najważniejsze trofeum

  •  Puchar PWSZ w Elblągu dla najbardziej usportowionego instytutu PWSZ
    w Elblągu.

Dla przypomnienia – „Puchar PWSZ w Elblągu” to przedsięwzięcie o charakterze ogólnouczelnianym, a jego celem  było  wyłonienie najbardziej usportowionego i aktywnego instytutu w roku akademickim 2017/2018.

Każdy Instytut mógł wystawiać drużyny i osoby indywidualne do rozgrywek czy innych aktywności sportowo – rekreacyjno – turystycznych, zaliczanych do „Pucharu PWSZ w Elblągu”. Uczestnicy zbierali punkty na konto swojego instytutu w ciągu roku akademickiego zgodnie z „Regulaminem Pucharu PWSZ w Elblągu", który jest dostępny na stronie Uczelni. Suma punktów zdobytych przez uczestników danego Instytutu zdecydowała o zwycięstwie.

W ww. rywalizacji mogli uczestniczyć studenci, nauczyciele akademiccy i pracownicy dziekanatów. W ramach „Pucharu” prowadzona była, także punktacja indywidualna dla studentów i pracowników.

W roku akademickim 2017/2018 Puchar Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu  dla najbardziej usportowionego instytutu zdobył Instytut Informatyki Stosowanej, który w br. akademickim zdobył407 punktów.

Klasyfikacja końcowa:

Instytuty

I miejsce         Instytut Informatyki Stosowanej      407 pkt.

II miejsce        Instytut Pedagogiczno Językowy      302 pkt.

III miejsce      Instytut Ekonomiczny                       285 pkt.

IV miejsce      Instytut Politechniczny                      207 pkt.

Studenci

I miejsce i tytuł „Fit Studentki roku akademickiego 2017/2018” zdobyła:

                        Żaneta Buczyńska z III roku Instytutu Pedagogiczno – Językowego.

I miejsce i tytuł „Fit Studenta roku akademickiego 2017/2018” zdobył:

                        Kamil Arapinowicz  z I roku Instytutu Informatyki Stosowanej.

 

Najaktywniejsi pracownicy roku akademickiego 2017/2018 to:

dr Agata Rychter                 Instytut Politechniczny

dr Henryk Gawroński         Instytut Ekonomiczny

 

Na zakończenie dekoracji zwycięzców prowadzący imprezę  poprosił o pozostanie Pana Rektora PWSZ w Elblągu prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Walczyka, a także zwrócił się z prośbą do Pana dr inż. Jerzego Buriaka, dyrektora Instytutu Informatyki Stosowanej  o dołączenie do Pana Rektora w celu przyjęcia nagrody specjalnej od członków AZS PWSZ Elbląg. Studenci przygotowali sympatyczną niespodziankę. Studentka – członek Klubu Uczelnianego PWSZ w Elblągu, przed licznym gremium studentów i pracowników PWSZ w Elblągu  wręczyła obu Panom misie  w koszulka AZS z napisem FIT Facet. Były to nagrody specjalne, przyznane decyzją studentów zrzeszonych w Klubie Uczelnianym AZS PWSZ w Elblągu, wybranym osobom za aktywne wspieranie sportu akademickiego i działania na rzecz rozwoju sportu i rekreacji studentów PWSZ w Elblągu. Miś – przyjaciel w koszulce KU AZS PWSZ jest symbolem bycia w formie i aktywnym na polu kultury fizycznej. Jest wyjątkową w swoim rodzaju, symboliczną, przyjazną nagrodą od społeczności AZSiaków PWSZ dla  wykładowców  aktywnie wspierających sport akademicki i działających na rzecz rozwoju sportu, rekreacji i turystyki w PWSZ w Elblągu.

Na tym zakończono ceremonię dekoracji.

 „Akademickie  Święto Sportu”  kończył  koncert zespołu „The Nierobbers” – grupy  muzycznej  wykonującej szanty, pieśni kubryku i piosenki żeglarskie. Muzyczna uczta dla ducha. Powstali w marcu 2013 r. Zespół tworzy czterech kolegów.  Mają za sobą występy, i to z sukcesami, na wielu festiwalach piosenek żeglarskich.

Na zakończenie dodam, że dla uczestników spotkania przygotowane było „małe co nieco”
z grilla oraz dużo nagród rzeczowych, w tym trzy nagrody specjalne.

„Akademickie Święto Sportu” zorganizowane z okazji XX – Lecia PWSZ w Elblągu uważamy za udaną imprezę. Uczestniczyło w niej około 150 osób – studentów i pracowników. Wszystko odbyło się zgodnie z programem. Pogoda była przepiękna a miejsce idealnie dobrane na „an outdoor event”. Wspólnie z nami bawił się student z Hiszpanii – Pablo Rodrigo, który uczestniczył w turnieju siatkówki plażowej.

Serdecznie dziękujemy organizatorom imprezy za sprawny przebieg wydarzenia a studentom, wykładowcom i pracownikom Uczelni za udział w Akademickim Święcie Sportu. Dziękujemy wszystkim osobom , które swoim działaniem wsparły  organizację i przebieg naszego akademickiego wydarzenia. Być może impreza pod nazwą „Akademickie Święto Sportu” na stałe zagości w kalendarzu imprez sportowo – rekreacyjnych PWSZ w Elblągu.


Data publikacji: 12 czerwca 2018

Przewiń do góry