Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Rozpoczynając intensywną naukę bardzo często skupiamy się wyłącznie na jak najszybszym przyswojeniu wiedzy, zapominając o zdawałoby się podstawowych potrzebach. Musimy pamiętać, że nie samą nauką człowiek żyje i nawet stojąc w obliczu zbliżającego się egzaminu nie możemy pozwolić sobie na zdobywanie wiedzy kosztem naszego zdrowia. Ale jak to wszystko pogodzić?

Co jeść, aby zdać egzamin? - rady dla uczniów i studentów

PRZERWY

Bardzo istotną rzeczą są przerwy w nauce. Na każdą godzinę nauki powinno przypadać 5-10 minut na odpoczynek. Czas ten nie tylko pozwoli Ci zebrać myśli i poukładać sobie dopiero co przyswojone informacje ale również da ciału szansę odetchnąć oraz odprężyć się. Pamiętaj, że w trakcie nauki pracuje całe nasze ciało a nie tylko mózg. Jeżeli uczysz się zbyt długo to szkodzisz swojemu zdrowiu zarówno ze względu na zmęczenie psychiczne, jak i fizyczne wynikające ze zbyt długiego bezruchu. W trakcie przerwy najlepiej przejść się i pooddychać świeżym powietrzem, czy też przygotować sobie coś do jedzenia lub picia. Istotna jest również odpowiednia organizacja miejsca nauki.

ZDROWE ODŻYWIANIE

Jeżeli o posiłkach mowa to musimy pamiętać, że potrawy ciężkostrawne oraz wysokokaloryczne nie sprzyjają efektywnej nauce. Jeżeli jesteśmy ociężali organizm zamiast pożytkować energię na przyswajanie wiedzy, musi poświęcać ją na trawienie wówczas nie ma mowy o pozytywnych efektach takiego uczenia.

Okres egzaminów to dla naszego mózgu ciężki czas. Aby pracował na najwyższych obrotach musisz dostarczyć mu odpowiedniego paliwa. Najlepszym rozwiązaniem jest dobrze zbalansowana, bogata w warzywa i owoce dieta, która dostarcza organizmowi wymaganą ilość witam oraz kalorii. Czy wiesz, że z każdych pięciu łyżek zjadanego pokarmu jedną pochłania mózg?

Głównym źródłem energii powinny być produkty pełnoziarniste, które obfitują  w węglowodany złożone. Nie zapominaj o magnezie, który znajdziecie w bananach , warzywach liściastych no i oczywiście w czekoladzie. Osoby, które mają odpowiednią ilość magnezu lepiej sobie radzą w trudnych sytuacjach.

Bardzo często uczniowie w trakcie nauki korzystają z różnego rodzaju suplementów, aby pozornie zwiększyć poziom skupienia. Wszelkiego rodzaju napoje energetyczne oraz specyfiki chemiczne mające rzekomo pobudzić nas do działania możemy włożyć między bajki. Chwilowy wzrost poziomu aktywności okupimy późniejszym jej spadkiem oraz w dłuższym rozrachunku możliwe, że nawet problemami zdrowotnymi.

Dlatego jak widzisz zarówno w nauce jak i innych aktywnościach potrzebny jest zdrowy rozsądek oraz długofalowe podejście. Nie warto jednorazowo organizować długich sesji uczenia, ponieważ na dłuższą metę są one bardzo mało efektywne. Najlepiej w swoich planach połączyć naukę z odpoczynkiem i aktywnością fizyczną, żeby jak najmniej ingerowała w nasz naturalny cykl dnia.

Przewiń do góry