Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Idąc na studia i przeglądając oferty uczelni często zauważamy, że wiele z dostępnych kierunków studiów ma dodatkowe ścieżki dyplomowania, tak zwane specjalności. Jednak czym one są, i którą wybrać?

Jaką specjalność wybrać? - porady dla przyszłych studentów

Po pierwsze - kierunek

Zanim przejdziemy do wyboru specjalności, najpierw musimy zdecydować jaki kierunek chcemy studiować. By nasz wybór kierunku zaprocentował należy przede wszystkim postawić na jego praktyczność oraz podjąć decyzję co byśmy chcieli robić w przyszłości.

Ilość dostępnych kierunków, na których możemy studiować może nas przyprawić o zawrót głowy, więc najlepiej jest mierzyć siły na zamiary i znając swoje mocne strony iść za ciosem również w wyborze kierunku studiów.

Jest to o tyle ważne, że pomimo późniejszego wyboru specjalności, nadal w pierwszej kolejności studiujemy dany kierunek, a dopiero później rozwijamy się dodatkowo w ramach danej ścieżki dyplomowania.

Czym jest specjalność?

Gdy już wiemy na jakim kierunku chcemy studiować, musimy przeanalizować dostępne specjalności. Ale czym  w zasadzie jest specjalność? Najprościej rzecz ujmując jest to rozbudowanie wybranego przez nas kierunku studiów o całkiem nowy zakres zdobywanej wiedzy, umiejętności oraz praktyki, dopasowany do tego w czym chcemy się specjalizować.

Powinniśmy więc ją traktować nie jako coś odrębnego, ale jako ważny element przy podejmowaniu decyzji o tym co będziemy chcieli studiować. Wybrana przez nas specjalność będzie miała duży wpływ na to jaki zakres umiejętności i wiedzy zdobędziemy na studiach. Właśnie dlatego ten wybór jest równie istotny,  jak decyzja o studiowanym kierunku.

Większy wybór - więcej możliwości

Ale co w praktyce daje nam bycie absolwentem konkretnej specjalności w ramach wybranego kierunku? Najlepiej będzie to przedstawić na przykładzie.

Wyobraź sobie, że jesteś absolwentem informatyki. Posiadasz szeroki zakres wiedzy, umiejętności i doświadczenia zdobytego na studiach. Jednak wybór zawodu po studiach będzie w dużej mierze zależał od tego, jaką specjalność wybrałeś.

Jeżeli studiowałeś Informatykę ze specjalnością grafika komputerowa, to zapewne będziesz wiązać swoją przyszłość z zawodem grafika. Inaczej sprawa będzie się miała, gdy wybierzesz np. administrację systemów i sieci komputerowych lub projektowanie baz danych i oprogramowanie użytkowe. W takim wypadku twoim zawodem będzie najpewniej administrator sieci lub programista.

Podobnie sprawa się ma z kierunkami humanistycznymi. Absolwent Filologii może być nauczycielem języka angielskiego jeżeli wybrał specjalność nauczycielską, lub tłumaczem, gdy zdecydował się na lingwistykę stosowaną.

Jak więc widzisz wybór właściwej specjalności naprawdę ma znaczenie i może zaważyć na naszej przyszłości w ramach wybranej ścieżki kariery. Dobra decyzja pozwoli CI połączyć wysokie zarobki z radością z pracy i możliwością przyszłego rozwoju.

Studiuj w PWSZ w Elblągu

Rekrutacja na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu rusza już 28 maja. W PWSZ w Elblągu stawiamy na praktyczność kształcenia i dajemy Ci szansę rozwijania swoich pasji.

Duża ilość praktyk, wykładowcy praktycy oraz kierunki studiów dopasowane do potrzeb rynku są gwarantem satysfakcjonującej pracy po studiach.  Możemy Ci zaoferować darmowe studia dzienne, popołudniowe oraz bogatą ofertę studiów zaocznych. Studia te są idealne dla osób pracujących i łączą praktyczność kształcenia z wygodą studiowania.

Jeśli nie masz pewności jaki kierunek wybrać lub chcesz uzyskać informacje dotyczące studiów w PWSZ w Elblągu sprawdź naszą ofertę, bądź skontaktuj się z nami przez e-mail: Turn on Javascript!.

 

 

Autor: Dariusz Trzciński

Przewiń do góry