Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Nasi studenci w Cambridge?

Wyjazd informatyków do Uniwersytetu w Cambridge

29 listopada 2018 roku studenci III roku Informatyki, specjalizacja: grafika komputerowa i multimedia, wzięli udział w spotkaniu w „University of Cambridge” w Wielkiej Brytanii. Wraz ze studentami w wyjeździe uczestniczyli: Dyrektor Instytutu Informatyki Stosowanej  dr inż. Jerzy Buriak, dr Łukasz Żołędziewski, a także Dyrektor Centrum Transferu Technologii dr inż. Stanisław Kwitnewski.

 

Na miejscu grupa została ciepło przyjęta przez przedstawicieli Uniwersytetu, którzy zapoznali ich z historią Wydziału Informatyki, a następnie przedstawili przygotowane na tą okazję prezentacje multimedialne, ukazujące działalności tutejszej uczelni oraz możliwości dla studentów pochodzących zza granicy.

Po prezentacjach prof. Andy Hopper poprowadził krótkie zajęcia na temat wyzwań współczesnej informatyki oraz możliwości jakie są z nią związane w kreowaniu innowacji technologicznych oraz kreowaniu nowoczesnej przedsiębiorczości. Andy Hopper, jest Wiceprezesem i Skarbnikiem Royal Society. Wcześniej przez wiele lat kierował wydziałem informatyki University of Cambridge, a jego osiągnięcia naukowe i komercjalizacyjne (m.in. stworzenie z sukcesem kilkunastu startup’ow) czynią z niego żyjącą legendę, nawet wg standardów Cambridge. Trzeba podkreślić, że jest on bardzo otwartą i życzliwą osobą, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem. Wydarzenie to było doskonałą okazją do zapoznania się z działaniami stowarzyszenia technologiczno – biznesowego działającego w okolicach Cambridge, określanego jako Silicon Fen lub czasami „Fenomen Cambridge”. W 2014 roku odnotowano, że Silicon Fen był drugim największym rynkiem venture capital na świecie, zaraz po Dolinie Krzemowej. Szacuje się, że działa tu około 250 aktywnych start-upów, bezpośrednio związanych z uczelnią, a ich łączna wartość to 6 miliardów dolarów. Wyjazd ten umożliwił studentom zapoznanie się z normami panującymi na uczelniach za granicą oraz możliwościami związanymi z dalszą nauką po zdobyciu tytułu inżyniera.

 

Cambridge University to drugi najstarszy anglojęzyczny uniwersytet na świecie (zaraz po Oxford University). Według większości rankingów jest to najlepsza uczelnia w Wielkiej Brytanii i top5 uczelni wyższych na świecie. Aż 96 laureatów Nagrody Nobla jest powiązanych z tą uczelnią, z czego 65 laureatów to absolwenci Cambridge University – najwięcej spośród wszystkich uczelni na świecie. Poza dziesiątkami Noblistów, do absolwentów uczelni Cambridge należą m.in: Charles Darwin (twórca teorii ewolucji), Ted Hughes (poeta), Emma Thompson (aktorka, dwukrotna zdobywczyni Oskara), Isaac Newton (teoria grawitacji), Hugh Laurie (aktor znany z głównej roli w Dr House), Oliver Cromwell (polityk, jeden z najwybitniejszych Brytyjczyków), Victor Cavendish (były gubernator Kanady), Godfrey Harold Hardy (autor prawa Hardy’ego-Weinberga) czy George Byron (wybitny brytyjski dramaturg).


Data publikacji: 12 grudnia 2018

Przewiń do góry